۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸

هایپرلوپ چیست و نحوه کار کردن هایپرلوپ

0 دیدگاه

هایپرلوپ چیست و نحوه کار کردن هایپرلوپ

هایپرلوپ چیست و چگونه کار می کند؟ با سریعترین سیستم حمل نقل جهان آشنا شوید

هایپرلوپ (Hyperloop) نسل جدیدی از حمل و نقل پرسرعت است که ایلان ماسک، بنیانگذار و مغز متفکر شرکت های تسلا و اسپیس ایکس، با خریداری شرکت هایپرلوپ وان، در راس این طرح قرار گرفته است.

تصور کنید طی تنها چند دقیقه از تهران به مشهد بروید آن هم ارزان و بی خطر. این کاری است که هایپرلوپ قرار است انجام دهد. ایده هایپرلوپ که اولین بار توسط ایلان ماسک، مدیر تسلا و SpaceX مطرح شد، درباره ساخت کپسولی است که می تواند در لوله های آلومینیومی کم اصطکاک با سرعت حدود ۷۰۰ مایل بر ساعت (۱۱۲۰ کیلومتر بر ساعت) حرکت کند.

مجموعه ای از کپسول ها درون لوله هایی قرار خواهند داشت که داخل آن ها کاملا خلا یافت می شود. در این حالت به جهت عدم هرگونه اصطکاک، می توان یک شی را تا سرعت ۱۱۲۰ کیلومتر بر ساعت به حرکت درآورد.

به نظر بسیار هیجان انگیز و دیوانه وار می آید. وقتی ماسک آن را معرفی کرد، گفت که توانسته اند پروتوتایپ طرح هایپرلوپ را بسازند. اما چنین پروژه ای برای کسی که دو شرکت بزرگ را با ایده هایی بسیار رویایی اداره می کند، زیر دست و پا گم می شود.

ماسک می گوید: «اگر این پروژه برای من اولویت داشت، احتمالاً می توانستم طی یک یا دو سال انجامش دهم.» حالا که ایلان ماسک با تسلا و SpaceX در افق محو شده، شاید بهتر باشد شخص دیگری به دنبال این پروژه برود. اینجاست که Hyperloop Technologies وارد می شود. شروین پیشه ور، سرمایه گذار ایرانی الاصل یکی از مهمترین اشخاص در رهبری این پروژه است.
در حال حاضر چند سالی از تجاری ‌شدن طرح قطارهای هایپرلوپ می گذرد و همچنان توسعه و گسترش این فناوری به دست مهندسان در حال انجام است. قطار هایپرلوپ تولید شده توسط شركت اسپیس ایكس شامل دو دالان اصلی است كه از شهر سانفرانسیسكو تا لس آنجلس امتداد دارد و كپسول های حامل مسافران با سرعت حدود ۱۱۲۶ كیلومتر در ساعت درون آنها حركت می كند.

برای به حركت درآوردن كپسول ها از نیروی محركه بادی استفاده می شود و شتاب دهنده های مغناطیسی نیز برای سرعت بخشیدن به آن، در طول دالان تعبیه شده است. دالان‌ها فشار محیطی را تقریبا در حد خلأ كاهش داده و با فراهم كردن محفظه ای از هوا در اطراف كپسول ها، امنیت آنها را در چنین سرعتی تضمین می كند.

در بخش های كوچكی از دالان‌ها، هوای جلوی كپسول ها فشرده می شود كه می تواند مشكل ساز باشد. بنابراین دالان ها نیازمند سازوكاری هستند كه از متراكم شدن هوا در جلوی كپسول ها جلوگیری كند. شركت اسپیس ایكس برای حل این ایراد، یک متراكم كننده هوا (Air Compressor) در جلوی هر یک از كپسول ها طراحی كرده است كه هوا را از جلو به عقب كپسول منتقل می‌كند.

یک مشكل بزرگ دیگر این است كه كپسول ها هنگام حركت با چنین سرعتی، نمی توانند از پیچ های بزرگ یا پستی ‌و بلندی های موجود در مسیر دالان ها عبور كنند. به همین دلیل این فناوری برای مسیرهای مستقیم و هم سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع كابین های مخصوص هایپرلوپ حالتی شناور در تونل ها دارند كه به این ترتیب موضوع اصطكاك تا حد زیادی از بین رفته و با توجه به فشار پایین هوا امكان رسیدن به سرعتی نزدیک به صوت فراهم می شود. این گونه از حمل و نقل را به عنوان پنجمین نسل از حمل و‌ نقل و تكنولوژی دوستدار طبیعت و كم مصرف تلقی می كنند.

طی روزهای گذشته قراردادی میان شركت Hyperloop One و شركت DP World در دبی امضا شد كه بر اساس آن، ظاهرا به زودی قرار است فناوری «هایپرلوپ» پای خود را به خطه خاورمیانه نیز باز كند.